Lietavský hrad

Lietavský hrad

Lietavský hrad (staršie názvy Litova, Letava, Lethawa, Zsolnalitva) sa nachádza 10 km od krajského mesta Žilina na strmom hrebienku medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná, v nadmorskej výške 635 m n. m. Je voľne prístupný a svojou mierou zachovania patrí v súčasnosti medzi najväčšie a najkrajšie zachované zrúcaniny na Slovensku.


Patrí k najrozsiahlejším slovenským hradom (považuje sa za druhý najväčší hrad na Slovensku). Nachádza sa vo výške 664 m medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná. Počiatky hradu spadajú do konca 13. storočia. Jeho staviteľmi boli s najväčšou pravdepodobnosťou Balašovci. V 15. storočí hrad rozšírili Bebekovci. Na konci 15. storočia bol majiteľom hradu Pavel Kiniži, ktorý sa zaslúžil o najrozsiahlejšiu prestavbu hradu. Posledným významným majiteľom hradu Lietava bol uhorský palatín Juraj Thurzo začiatkom 17. storočia.

Hrad bol rozsiahly

Základ hradu tvorila hranolová veža. Vo východnom smere bol k veži pristavený palác ukončený kaplnkou. Dodnes nesú jeho múry architektonické detaily. Západným smerom od veže sa nachádza piata brána hradu a ďalej na západ stoja ďalšie obytné budovy a palác. Na severovýchodnej strane od vnútorného hradu je predhradie ukončené podkovovitou vežou a valcovou delovou baštou. Rovnobežne s prvým predhradím sa tiahne druhé predhradie ukončené vstupnou bránou. Panstvo obývalo hradný palác v hornej časti hradu. Podľa záznamov mal hrad približne 90 miestností. Panské obytné komnaty boli zariadené prepychovo a vybavené honosným zariadením, v hrade sa kúrilo v peciach a krboch. V strednej časti hradu bol tzv. thurzovský palác. Thurzovci tu mali zariadený byt s tajnými chodbami, v ktorom ukrývali peniaze a cennosti. Nachádzal sa tu i archív.

Združenie zachraňuje hrad

Posledných zhruba dvestopäťdesiat rokov bola zrúcanina hradu opustená a jej stav bol alarmujúci. Ľahostajnosť voči tejto pamiatke nenechala chladných dobrovoľníkov, ktorí v roku 1999 založili Združenie na záchranu Lietavského hradu. Jeho cieľom je záchrana, obnova a konzervácia hradu Lietava. Od roku 2003, po podpísaní zmluvy o prenájme pozemku, prebieha na hrade úspešné postupné odstraňovanie jeho havarijného stavu. Od 21. 10. 2008 sa Združenie na záchranu Lietavského hradu stalo vlastníkom stavby hradu.

Povesť

Od tých čias, čo sa Jánošík stal kapitánom hôrnych chlapcov, nastali na Slovensku iné časy. Zemianstvo celého Slovenska pokladalo Jánošíka za postrach, veď nikto si nikdy nebol istý, či ho Jánošík nepoctí svojou nevítanou návštevou. Zemani si neprestajne lámali hlavy nad tým, ako by Jánošíka mohli lapiť.

I teraz sa zišli na lietavskom hrade páni z troch stolíc: z Trenčianskej, z Turca a Liptova. Medzi najznámejších patrili Teplanský z Liptova, Jesenský z Turca či Skalka z Trenčianskej stolice. Hostina bola bohatá a po hodovaní začala vážna debata. Zemani navrhovali, ako Jánošíka zlapať, ale každý nápad zase zamietli, pretože sa zdal byť neuskutočniteľný. Pán Skalka prišiel s takýmto návrhom: Keď bude o niekoľko dní v Žiline veľký jarmok, tam sa všetci zídeme aj so svojimi hajdúchmi a Jánošíka nebadane obkolesíme a zlapeme.

Jeho návrh prijali zemani oduševnene a jednohlasne. Pán Skalka po prednesení návhru Lietavu opustil a zábava pokračovala až do svitania. Zrazu sa otvorili dvere a do hradu vbehol zblednutý a vyľakaný Skalka. Pýtal sa či zemani majú svoje šperky a šable. Všetci naň pozerali akoby spochabel, až kým im Skalka nevyrozprával, aké nešťastie ho postretlo.

Cestou na Lietavu prepadol jeho sprievod Jánošík s družinou, vyzliekli ich a preobliekli sa do ich šiat, Jánošík si dal na hlavu parochňu a prilepil si fúzy aby si všetci mysleli, že to je Skalka. Takto preoblečený Jánošík sa na Lietave celý čas za Skalku vydával a zemania to nespoznali. Pravému Skalkovi uverili až keď skontrolovali svoje koče, v ktorých po kožuchoch, šperkoch a zbraniach nebolo ani chýru ani slychu.

Nuž tak radil na Lietave Jánošík , ako ho majú chytiť. Ale vtedy nebola prišla jeho hodina, a preto sa ho pánom nepodarilo lapiť.

Trasa na hrad

Obec Lietava je vzdialená od krajského mesta Žilina necelých 11 km. Cesta autobusom do Lietavy alebo Lietavskej Svinnej trvá asi 30 minút. Osobným autom cestujeme cca 15 minút. Parkovanie je možné priamo v obciach.

Z autobusovej zastávky Lietava, majer (395 m.n.m.) stúpame po modrej turistickej značke (2749) širokou stráňou na vrch Cibulník a z rázcestia významovou odbočkou na hrad. Výstup trvá asi 45 minút.

Z Lietavskej Svinnej, z autobusovej zastávky v centre obce (420 m.n.m.), po zelenej značke (5657) stúpame asi 30 minút strmo na vrch Cibulník a po významovej odbočke modrej turistickej značky priamo na hrad.

Ako sa tam dostaneš?

Žilina patrí k najväčším železničným uzlom na Slovensku

→ Ak využijete vlaky InterCity, z Trenčína sa môžete dostať do Žiliny za menej než hodinu

→ Vlak InterCity z Bratislavy za necelé dve hodiny

→ Vlak InterCity z Košíc za takmer tri

→ Prímestské vlaky premávajú z Nového Mesta nad Váhom, Čadce, Liptovského Mikuláša a Rajca

→ Lístky na MHD si môžete zakúpiť aj na žilinskej stanici

→ Ak chcete cestovať vlakom, môžete využiť lokálku na linke Žilina – Rajec. Vystúpite na stanici Lietavská Lúčka a odtiaľ pokračujete po modrej značke.

→ Na rajeckej lokálke platia osobitné pravidlá, do vlaku treba nastúpiť s cestovným lístkom, pričom sa dajú využiť aj lístky žilinského integrovaného dopravného systému. Na bezplatnú prepravu stačí preukaz.