Mestské opevnenie Trnava

Mestské opevnenie Trnava

Výstavba trnavských hradieb bola svojho času najväčším stavebným projektom Uhorska. Dnes patria medzi najvýznamnejšie pamiatky Slovenska i Európy nielen vďaka tomu, že sa zachovali v mimoriadne zachovalých dlhých úsekoch.


Najväčšie mestské opevnenie v Uhorsku

Výstavba hradieb bola zahájená už v prvej polovici 13. storočia. Jednoduchšie bolo pracovať s tehlou, keďže najbližší zdroj kameňa bol dostupný až v Malých Karpatoch. Spotrebovaných bolo až 4,3 milióna tehál a v tom období išlo o najvýznamnejší stavebný projekt v celom Uhorsku. Z pohľadu dochovanej podoby opevnenia je na Slovensku len málo miest, ktoré by sa i dnes mohli pýšiť dlhými úsekmi zachovaného hradného múru.

Fortifikačný systém

Najskôr boli postavené štvorhranné obranné veže, neskôr sa vyhĺbila vodná priekopa a vykopaná zem sa použila na výstavbu valu medzi vežami do času, kým neboli hotové múry hradieb. Do mesta sa vstupovalo štyrmi bránami a o obranu hradieb sa starali najatí strážnici na čele s kapitánom. Hradobný systém plnil svoju obrannú funkciu do 18. storočia.

Dobytie Trnavy

Aj napriek mocnému fortifikačnému systému bola Trnava niekoľkokrát dobytá. V rokoch 1271 a 1273 sa to podarilo českému kráľovi Přemyslovi Otakarovi II. Neskôr nasledovalo nešťastné obsadenie Trnavy českými husitami a veľkému náporu museli mestské hradby čeliť v roku 1506, kedy ich obsadilo vojsko Maximiliána Habsburského. Hradby síce vydržali ale boli mimoriadne zdevastované.

Tip

Ani zub času nezabránil tomu, aby ste si mohutné stredoveké opevnenie mohli obzrieť i dnes na vlastné oči. Napríklad aj pri prechádzke historickými uličkami akými sú Michalská ulica, Horné bašty, či Františkánska ulica.

Otváracie hodiny

Historická bašta pri Bernolákovej bráne pod správou Kompánie trnavských žoldnierov.

Prehliadka bašty každú prvú sobotu v mesiaci od 10.00 do 14.00 hod.

Ako sa tam dostaneš?

→ Vlakmi z Bratislavy a okolia

→ Rýchlikom, alebo InterCity z Košíc cez Žilinu