Katov dom

Katov dom

Katov dom je jedinou zachovanou stavbou tohto typu v Trenčíne, ktorá nebola výrazne narušená neskoršími prestavbami.


Pravdepodobne existoval ako kamenný dom už v roku 1607. Reprezentuje charakteristický meštiansky dom s okružnou drevenou pavlačou, v ktorom boli umiestnené obytné priestory, hospodársko-výrobná časť a čierna kuchyňa.

Žigmund Luxemburský udelil Trenčínu v roku 1412 titul slobodného kráľovského mesta s právom meča. Popravu uskutočňoval mestský kat zvyčajne pod hradbami mesta neďaleko Dolnej brány. Najčastejšou formou popravy bolo stínanie alebo vešanie. V Uhorsku sa stínalo dvojsečným mečom tak, že odsúdenec kľačal alebo sedel na stoličke. Podľa písomných prameňov malo mesto Trenčín k dispozícii tri popravné meče. Dva z nich sa zachovali v zbierkach Trenčianskeho múzea.

Názov Katov dom, Katovňa alebo Dom mestského kata vychádza z ústnej tradície, podľa ktorej bol dom v 17. storočí údajne obydlím mestského kata a mestskou väznicou. Nakoľko je toto spojenie oprávnené nie je celkom jasné. Dnes si v Katovom dome môžete pozrieť meče trenčianskeho kata, kladu, dereš, okovy, repliku škripca, halapartne mestských drábov, uniformu mestského policajného kapitána, šable a pušky trenčianskych mestských policajtov a ďalšie zaujímavé historické predmety.

Otváracie hodiny

Mesiac Deň Čas
Máj - Október Pondelok - Nedeľa 09:00 - 17:00

Cenník

Deti do 6 rokov: zadarmo

Deti od 6 rokov, študenti, dôchodcovia, ZŤP: € 0. 60,-

Dospelí: € 1. 00,-

Na stiahnutie

Dokument o Katovom dome

Kontaktné informácie

Telefón: +421 (0)918 498 745

Webstránka: Múzeum Trenčín

E-mail: office@muzeumtn.sk

Adresa: Mierové námestie 47, Trenčín

Ako sa tam dostaneš?

→ Ak využijete vlaky InterCity, zo Žiliny sa môžete dostať do Trenčína za menej než hodinu

→ Vlak InterCity z Bratislavy za necelú hodinu

→ Vlak InterCity z Košíc za takmer 4 hodiny