Tatranská Štrba

Tatranská Štrba

Tatranská Štrba je miestna časť Štrby, obce vzdialenej 15 km západne od Popradu.


Osada Tatranská Štrba vznikla v chotári a na území obce Štrba (známa len pod označením Štrba-stanica). Bezprostredným podnetom pre jej vznik bola stavba Košicko-bohumínskej železnice a stanice Hochwald v r. 1880, ktorú neskôr premenovali na Štrbu (pozn.. bola to pekná hrazdená stavba, ktorá stála na opačnej strana ako dnešná stanica a ponad trať viedol viadukt).

Dnešnú budovu železničnej stanice postavili v 30-tych rokoch. Do roku 1969 turistov zo Štrby a Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso vozili autobusy. V r. 1969 pri príležitosti blížiacich sa MS v lyžovaní postavila švajčiarska firma novú ozubnicovú železnicu. Tatranská Štrba pôvodne vznikla ako dopravný uzol. Rozvoj turistického ruchu si však vyžiadal ďalšiu výstavbu a rozvoj služieb. Od r. 1960 došlo k územnej reorganizácii a Tatranská Štrba sa stala súčasťou obce Štrba (predtým bola súčasťou mesta Vysoké Tatry). V zozname obcí k 1. 7. 1960 sa prvýkrát uvádza, že obec Štrba je vytvorená z dvoch častí, a to Štrba a miestná časť Tatranská Štrba.

Tatranská Štrba sa v počiatkoch rozvíjala ako rekreačná osada. Neskôr sa skvalitnila sieť komunikácii, vrátane preloženia cesty E 18. Svoj najväčší rozvoj zaznamenala až počas MS v lyžovaní v roku 1970. Vtedy bola obnovená zubačka, benzínová pumpa a bolo vybudované sídlisko Lieskovec, autocamping. V súčasnosti je Tatranská Štrba moderná časť obce s vybudovanou infraštruktúrou a rozvíjajúcou sa výstavbou. V tesnej blízkosti Tatranskej Štrby sa nachádza chatová lokalita Lieskovec – Pálenica.

Ako sa tam dostaneš?

Tatranské električky a zubačky jazdia približne každú hodinu, v letnej sezóne sú však ešte zahustené. Na rozdiel od iných vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko si v týchto vlakoch treba lístok označiť v označovači podobne, ako keby ste cestovali napríklad bratislavskou MHD.

→ 40 kilometrov tratí

→ 22 staníc a zastávok

→ Preprava električkami a zubačkami

→ Osobitné cestovné

→ Lístok sa označuje ako v mestskej hromadnej doprave

→ Na bezplatnú prepravu stačí preukaz

Na stiahnutie

Mapa Tatrasnkých elektrických železníc