Popradské pleso

Popradské pleso

Popradské pleso (1494,3m) je mimoriadne obľúbenou a dobre dostupnou turistickou destináciou Vysokých Tatier.


Popradské pleso sa nachádza v Mengusovskej doline, učupené medzi tatranskými štítmi Ostrvy, Tupej a protiľahlého hrebeňa s vrcholmi ako Satan, Malá Bašta a Patria. Popradské pleso je tiež veľmi dôležitým východiskovým bodom pre vysokohorskú turistiku, skialpinizmus, bežkovanie, či lezenie.

Na brehu Popradského plesa nájdete Majláthovu chatu a vysokohorský hotel, ktorý ponúka nielen ubytovanie pre rôznu klientelu, ale i doplnkové služby v podobne wellness, reštaurácie, či požičovňu horolezeckých potrieb, predaj suvenírov a pod. Za pekného počasia sa dá posedieť a najesť sa v areáli pred horským hotelom, ktorý pojme väčšie množstvo návštevníkov. Čo sme si všimli, mnoho ľudí si robí výlet na Popradské pleso len preto, aby sa tu potom najedli, zrelaxovali a následne sa vrátili späť. Pred chatou i hotelom je počas pekných dní doslova pretlak turistov.

Pleso je veľmi dobre prístupné z neďalekého Štrbského plesa, prípadne zo zastávky Popradské pleso. Pešo sa sem v oboch prípadoch dostanete približne za hodinku nenáročným terénom. Aj vďaka tomu je Popradské pleso tak populárne medzi turistami všetkých vekových kategórií. Dostanete sa sem aj keď nemáte kondičku. Mikrotúra je vhodná pre starších aj mladších. Zo zastávky Popradské pleso sa sem dá dostať i na bicykli, vzhľadom na to že tade ide cyklotrasa.

Vrelo môžeme odporučiť prechádzku po obvode Popradského plesa. Ponúka totiž veľmi fotogenické zákutia s výhľadmi na priľahlé štíty. Veľmi magické je to najmä zavčas rána, či na podvečer. Vtedy sa tu nachádza menej turistov. Prechádzku si môžete predĺžiť a vybrať sa na zhruba 10 minút vzdialený symbolický cintorín, venovaný pamiatke obetí Vysokých Tatier. Je to vskutku pekné miesto.

Pokiaľ ste prišli do Vysokých Tatier za účelom turistiky, je možne že trasa k vašej destinácii povedie popri Popradskom plese. Pleso totiž tvorí medzizastávku napríklad na extrémne populárne Rysy. Prejdete tade i počas výletu k Malému a Veľkému Hincovmu plesu s priľahlým Kôprovským Štítom. Populárny je aj výstup na Ostrvu a vrchol Tupej, ktoré sa týčia nad samotným Popradským plesom. Pre lezcov, či skialpinistov je zas Popradské pleso ideálnou základňou pre podnikanie výstupov v Zlomiskovej doline v stenách Tupej, Končistej, Východného Železného štítu, Zlobivej, Ošarpancov, Dračieho štítu, alebo v Železnej bráne, či v centrálnom žľabe Vysokej.

Ako sa tam dostaneš?

Možností, ako prísť k Popradskému plesu je niekoľko. Najpopulárnejšia je tá zo Štrbského plesa. Dostanete sa sem po červenej značke, resp. červeno-zelenej. Ďalšia možnosť je prísť sem zo zastávky Popradského plesa. Tento variant je vhodný i pre cyklistov. Extrémnejší variant je potom prísť sem smerom z východu, po červenej značke (napr. zo Starého Smokovca). Vo všeobecnosti väčšina návštevníkov zvoli trasu zo Štrbského plesa.

→ 40 kilometrov tratí

→ 22 staníc a zastávok

→ Preprava električkami a zubačkami

→ Osobitné cestovné

→ Lístok sa označuje ako v mestskej hromadnej doprave

→ Na bezplatnú prepravu stačí preukaz

Na stiahnutie

Mapa Tatrasnkých elektrických železníc