Nitriansky hrad

Nitriansky hrad

Ústrednou dominantou najstaršieho slovenského mesta Nitra je Nitriansky hrad, postavený na mieste mohutného slovanského hradiska, sídla nitrianskych kniežat a veľkomoravských panovníkov. Dnes je sídlom nitrianskeho biskupstva.


Postavili ho v 11. storočí. Tvorí ho niekoľko stavebných celkov. Jeho jadrom je katedrála s priľahlou biskupskou rezidenciou.

Najstaršou zachovanou časťou katedrály je románsky Kostol sv. Emeráma, ktorého vznik sa datuje do 11. až 12. storočia. Po požiari v druhej polovici 13. storočia ho prestavali a po zničení vojskom Matúša Čáka Trenčianskeho v roku 1317 pripojili k novostavbe gotického kostola. Odvtedy slúžil ako tzv. hodnoverné miesto kapituly a neskôr ako klenotnica katedrálneho pokladu. Dnes spolu s Horným a Dolným kostolom vytvára najhodnotnejší objekt hradu - biskupskú katedrálu.

Pôvodne gotický Horný kostol postavili v rokoch 1333 až 1335. O tri storočia neskôr k nemu pripojili Dolný kostol, s ktorým ho spája široké schodisko. Dnešný vzhľad katedrála získala v rokoch 1710 až 1736, pričom z tohto obdobia pochádza aj zariadenie interiéru. Medzi jeho najvzácnejšie pamiatky patrí hlavný oltár s motívom Snímania z kríža v Dolnom kostole od rakúskeho sochára J. Perneggera vytvorený podľa obrazu D. Volteru.

Pôvodne gotický Biskupský palác, ktorý stojí vedľa biskupskej katedrály, získal neskorobarokovú podobu tiež v prvej polovici 18. storočia.

Návštevníkov hradného areálu zaujme aj jeho vonkajšie opevnenie, ktorého najstaršie časti pochádzajú z románskeho a gotického obdobia. Legendárna je najmä Vazilova veža, ku ktorej sa viaže povesť o väznení uhorského kniežaťa Vazula.

Pre návštevníkov je sprístupnený areál hradu a biskupská Katedrála sv. Emeráma.

Otváracie hodiny

Apríl - Október November - Marec
Pondelok - Nedeľa 07:00 - 18:00 07:00 - 17:00

Cenník

Hradný areál: € 0. 50,-

Kompletné vstupné s vežou € 4. 00,-, zľavnené vstupné € 2. 00,-

Kombinované vstupné (expozície) € 2,-, zľavné vstupné € 1,-

Malý okruh (expozície so sprievodcom) € 3,-, zľavnenené vstupné € 1. 50,-

Veľký okruh (expozície so sprievodcom) € 5,-, zľavnené vstupné € 2. 50,-

Kontaktné informácie

Telefón: +421 (0) 37/16 186

Webstránka: Nitra.eu

E-mail: info@nitra.skk

Adresa: Štefánikova trieda 1, 949 01 Nitra

Ako sa tam dostaneš?

→ Pre všetkých záujemcov o železničnú dopravu z Nitry ponúka Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) komfortné cestovanie InterCity (IC) vlakmi. Od 1. augusta zavádza ku všetkým IC vlakom autobusový prípoj. IC BUS bude jazdiť medzi Trnavou a Nitrou denne tak, aby mali cestujúci možnosť v Trnave nastúpiť do ktoréhokoľvek IC vlaku smerom na Bratislavu aj na Žilinu a Košice. IC BUS zabezpečuje ZSSK v spolupráci so spoločnosťou Nitravel, s. r. o.

Viac info tu: IC vlakmi do Nitry