Divadlo Nitra

Divadlo Nitra

Prvé nitrianske divadlo bolo postavené v roku 1883 s kapacitou 360 miest. Deväť metrov široké javisko bolo osvetlené petrolejovými lampami.


Nitra mala v tom čase asi deväť tisíc obyvateľov. Budova stála na ploche terajšieho divadla a slúžila nitrianskej verejnosti až do jej zničenia leteckou bombou v druhej svetovej vojne. Tým však nezanikla snaha o obnovenie profesionálnej divadelnej scény v meste. Tá sa vytvorila v budove Národného domu a súčasne telocvični TJ Sokol. Na divadelné účely upravený priestor slúžil od decembra 1949 - plných 43 rokov.

V roku 1992 sa Divadlo Andreja Bagara presťahovalo zo svojej starej budovy a odvtedy pôsobí v jednej z najväčších a najmodernejších divadelných budov na Slovensku. Dva hracie priestory - Veľká sála s kapacitou 577 miest a Štúdio so 120 až 150 miestami variabilného usporiadania - sú predpokladom nerušeného chodu polyfunkčného divadelného stánku a vytvárajú ideálne podmienky na vznik, prezentáciu a percepciu moderného javiskového diela.

Dramaturgia Divadla Andreja Bagara v Nitre vychádza v ústrety domácemu aj zahraničnému publiku a zohľadňuje jeho rôznorodosť. Tematická a žánrová pestrosť sa prelína s vysokou náročnosťou i atraktívnosťou javiskového diela. V konkrétnych inscenáciách sa zrkadlí originalita režijných osobností, ich výrazný rukopis, estetický štýl, poetika a svojská interpretácia diel.

V repertoári nechýbajú základné piliere svetovej klasiky a modernej drámy 20. storočia. Divadlo sa pravidelne venuje uvádzaniu diel pre deti a mladého diváka. Za prirodzenú povinnosť považuje uvádzanie diel slovenských autorov, súčasníkov aj klasikov.

Kontaktné informácie

Telefón: +421 37 772 15 77

Webstránka: DAB

E-mail: jaroslav.doczy@dab.sk

Adresa: Svätoplukovo námestie 4, 950 53 Nitra

Ako sa tam dostaneš?

→ Pre všetkých záujemcov o železničnú dopravu z Nitry ponúka Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) komfortné cestovanie InterCity (IC) vlakmi. Od 1. augusta zavádza ku všetkým IC vlakom autobusový prípoj. IC BUS bude jazdiť medzi Trnavou a Nitrou denne tak, aby mali cestujúci možnosť v Trnave nastúpiť do ktoréhokoľvek IC vlaku smerom na Bratislavu aj na Žilinu a Košice. IC BUS zabezpečuje ZSSK v spolupráci so spoločnosťou Nitravel, s. r. o.

Viac info tu: IC vlakmi do Nitry