ZOO Košice

ZOO Košice

Rozlohou tretia najväčšia ZOO v Európe v prostredí nádherného lesoparku.


V prekrásnom prírodnom prostredí dostupnom aj MHD, cca 200 m od centra mesta Košice v mestkej časti Kavečany sa od roku 1979 nachádza moderná zoologická záhrada orientovaná najmä na euroázijskú faunu. Rozlohou 292 ha sa radí ZOO v Košiciach medzi 3 najväčšie zoologické záhrady v Európe. Z celkovej výmery je 228 ha zarastených bukovým lesom.

Pre návštevníkov je určená rozloha asi 100 ha, ostatná plocha je využívaná ako rezervácia huculských koní, hospodársky areál, rezerva pre vybudovanie karantény, nemocnice, ošetrovne, ale najmä zverník na chov vzácnych a zákonom chránených druhov karpatskej fauny.

Neustálym snažením pracovníkov ZOO je vytvárať pre chované zvieratá optimálne veľké prírodné podmienky, areál zoologickej záhrady a jednotlivé chovné zariadenia vylepšovať. Od roku 1982 je ZOO Košice vyhlásená za mestskú stavbu Mládeže. Žiaci a študenti košických škôl, ale ja pracujúca mládež veľmi pomáhali pri výstavbe jednotlivých chovných zariadení a inžinierskych sietí. Slávnostné sprístupnenie chovných zariadení sa uskutočnilo 2.7.1986 a prví návštevníci sa mohli tešiť z 23 druhov zvierat na chovnej ploche 7 ha. V súčasnosti je chovné zariadenie vybudované na ploche 40 ha a ponúka možnosť obdivovať 132 druhov zvierat v celkovom počte 845 jedincov.

Návštevníci najviac obdivujú pätorčatá medveďa hnedého, ktoré sa v ZOO Košice narodili 6.1.2002 a budú zapísané do Guinessovej knihy rekordov. Veľký záujem je tiež o jedinečný chov kamzíkov vrchovských, vlkov čiernych, rôznych druhov antilop, opíc ale aj zástupcov hospodárskych zvierat, okrasného vtáctva a drobných šeliem.

Prvým chovaným zvieraťom v ZOO bola huculská kobyla. Tento druh patrí k najúspešnejším chovateľským výsledkom ZOO. Celkovo bolo odchovaných viac ako 80 žriebät, čím sa prispelo k záchrane tohto jedinečného druhu koní. Od roku 1996 je chov zaradený do geofondu SR. Veľmi úspešný je aj chov a rozmnožovanie ďaľších chránených reprezentantov karpatskej fauny, ale aj zvierat z Ázie, Afriky, Austrálie aj amerického kontinentu.

Okrem zvierat sú deťom k dispozícii aj detské ihriská. To najväčšie je darom firmy Opavia, je v blízkosti občerstovacích zariadení a hipodromu, kde sa mladí návštevníci môžu povoziť aj na huculoch a poníkoch. Pre ohlásenie skupiny je možné zabezpečiť aj sprievodcu po ZOO, pripravuje sa vybudovanie ZOO-školy. Priestory ZOO su využívané aj na organizovanie výstav kresieb a malieb detí. Vo vybudovanom amfiteátri sa organizujú pravidelnú kultúrne podujatia. Najmä deti môžu dokázať svoju šikovnosť a nadanie pred početným publikom, ktorí si takto môžu spestriť svoj pobyt v ZOO Košice.

Otváracie hodiny

Obdobie Pondelok - Nedeľa
Apríl - September 09:00 - 19:00
Marec, Október 09:00 - 17:00
November - Február 09:00 - 16:00

*Otvorené celoročne

*Kompletné otváracie hodiny poskytne prevádzkovateľ.

*Odporúčaná priemerná doba návštevy: 4 hodiny

Cenník

01. 04. - 31. 10. 01. 11. - 31. 12.
Deti do 2r. Zdarma Zdarma
Deti 2-6r. € 1. 00,- € 0. 70,-
Študenti € 2. 00.- € 1. 00,-
Dospelí € 3. 50,- € 3. 00,-
ZŤP € 1. 50,- € 1. 00,-
Dôchodci € 2. 00,- € 1. 50,-

*Kompletný cenník poskytne prevádzkovateľ.

Kontaktné informácie

Telefón: +421 (55) 7968 011, +421 (55) 7968 022

Webstránka: ZOO Košice

E-mail: zoo@zookosice.sk

Adresa: Široká 31, Košice – Kavečany

*Autobus č. 29 z centra (železničná a autobusová stanica) smer ZOO, konečná zastávka

Ako sa tam dostaneš?

→ Do Košíc pricestujete vlakmi InterCity alebo rýchlikmi na trase Bratislava – Žilina – Košice, rýchliky premávajú aj južnou trasou cez Zvolen

→ Prahu a Košice spája vlak SuperCity Pendolino, nočné vlaky s miestami na spanie môžete využiť v smere z Prahy i Bratislavy

→ Z Humenného premávajú každé dve hodiny regionálne expresy

→ K dispozícii sú aj prímestské vlaky zo smeru Poprad-Tatry a Spišská Nová Ves, Lipany, Sabinov a Prešov, Moldava nad Bodvou alebo Čierna nad Tisou

→ Lístky na MHD si môžete zakúpiť aj na košickej stanici