Kaplnka sv. Michala

Kaplnka sv. Michala

Kostol zasvätený archanjelovi Michalovi, sprievodcovi duší na druhý svet.


Z popularity malej Kaplnky sv. Michala "kradne" jej majestátny "sused" Dóm sv. Alžbety. Avšak jedno jej nikto nevezme a tým je jej bohatá história a príbehy, ktoré sa skrývajú za jej stenami, v podzemných útrobách či v jej blízkom okolí.

Kaplnka bola postavená približne v druhej polovici 14. storočia na južnej strane farského kostola sv. Alžbety, na území stredovekého mestského cintorína. Pôvodne spĺňala účel cintorínskej kaplnky (preto starší názov Cintorínska kaplnka). S posmrtným životom sa spája aj zasvätenie kaplnky: svätý Michal Archanjel má na Poslednom súde vážiť duše, aby sa podľa tejto skúšky rozhodlo, ktorá duša sa môže dostať do neba. V jej podzemí sa nachádzajú tzv. kostnice, ktoré slúžili ako miesto, kam sa ukladali kosti, keď sa celý cintorín zaplnil.

Dôležitým obdobím pre košickú kaplnku bolo práve 15. storočie, keď k nej bola pristavaná bočná loď, ktorá vo veľkosti kaplnky samej k nej bola pripojená zo severnej strany. Táto výstavba sa uskutočnila na počesť košického rodáka a zveľaďovateľa Juraja Szatmáryho a jeho príbuzných. V 17. storočí sa v kaplnke ako v jedinom kostole v meste konali bohoslužby v slovenčine, preto bola známa aj ako slovenský kostol. Okolie kostolu sa zmenilo na park, ako ho poznáme dnes, v roku 1771, keď bolo zakázané používanie cintorínu.

Práve kvôli situovaniu kaplnky uprostred stredovekého cintorína, kde boli kosti na niektorých miestach nájdené až v ôsmich poschodiach pod zemou, sa tu nachádza geopatogénna zóna. Na vonkajšiu stranu kaplnky orientovanú na juh by ste teda nemali chodiť s človekom, ktorý vám je drahý, lebo hrozí hádka alebo dokonca rozchod.

Prvá zásadná rekonštrukcia kaplnky sa uskutočnila v rokoch 1903 - 1904 v duchu gotického purizmu, pričom sa zároveň odstránila Szatmáriovská loď. Preto dnešná podoba kaplnky je len polovicou z pôvodnej stavby pred rekonštrukciou. Druhá zásadná rekonštrukcia sa datuje do obdobia rokov 1998 - 2006, keď boli odstránené neduhy prvej a získala cenu Félix za najlepšiu zrekonštruovanú stavbu roka 2006.

Otváracie hodiny

Deň Čas
Pondelok 13:00 - 18:00
Utorok - Sobota 09:00 - 18:00
Nedeľa 13:00 - 18:00

*Kompletné otváracie hodiny poskytne prevádzkovateľ.

Cenník

Dospelí: od € 1.50,-

Zľavnené vstupné: od € 1.00,-

*Kompletný cenník poskytne prevádzkovateľ.

Kontaktné informácie

Telefón: +421 (0)55/ 622 15 55

Webstránka: Visit Košice

E-mail: visit@visitkosice.eu

Adresa: Hlavné námestie, 040 01 Košice

Ako sa tam dostaneš?

→ Do Košíc pricestujete vlakmi InterCity alebo rýchlikmi na trase Bratislava – Žilina – Košice, rýchliky premávajú aj južnou trasou cez Zvolen

→ Prahu a Košice spája vlak SuperCity Pendolino, nočné vlaky s miestami na spanie môžete využiť v smere z Prahy i Bratislavy

→ Z Humenného premávajú každé dve hodiny regionálne expresy

→ K dispozícii sú aj prímestské vlaky zo smeru Poprad-Tatry a Spišská Nová Ves, Lipany, Sabinov a Prešov, Moldava nad Bodvou alebo Čierna nad Tisou

→ Lístky na MHD si môžete zakúpiť aj na košickej stanici