Dóm sv. Alžbety

Dóm sv. Alžbety

Najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe, najväčší chrám na Slovensku a v neposlednom rade pýcha mesta Košice.


Dóm sv. Alžbety je postavený v slohu vrcholnej gotiky a ako už napovedá jeho názov, zasvätený bol sv. Alžbete Uhorskej (Durínskej). S jeho stavbou sa začalo okolo roku 1380, rozdelená bola na viacero etáp a dokončená bola v roku 1508. Okrem impozantného exteriéru ukrýva katedrála aj vzácny interiér. Upúta najmä oltár sv. Alžbety so 48 obrazmi, zavesená plastika Immaculaty a neskorogotický krídlový oltár Navštívenia Panny Márie.

Kráľovské schodisko vnútri Dómu. Jedno z piatich dvojitých, točitých, gotických schodísk v Európe. (Za ďalšími by ste museli ísť do Grazu, Šegešváru, Kluži či do Prahy.) Výstup po schodoch nie je fyzicky náročný a za pár minút oceníte dômyselnosť gotických staviteľov. Z kráľovského balkóna je nádherný výhľad na celú strednú časť Dómu i na krásnu len teraz zrekonštruovanú secesnú fresku naproti. Ocitnete sa na mieste, kde sa zrejme vystavovala najsvätejšia Krv Kristova.

Celokovový oltár je údajne jediný v Európe. Až kým sa človek nedotkne, neuverí, že tento vysoký oltár svätého Kríža je do najmenšieho detailu odliaty zo železa. V r. 1931 ho posvätili na pamiatku obetí 1. svetovej vojny. Je vraj odliaty zo zbraní použitých v tejto vojne.

Miesto, kde nájdete relikvie sv. Kríža, sv. Alžbety, sv. Ondreja apoštola i troch sv. košických mučeníkov.

Miesto kultu Kristovej krvi. V stredoveku v predošlom kostole na tom istom mieste nepozorný kňaz vylial červené víno. Stalo sa to po Premenení, čiže išlo už o Kristovu Krv. Takto vytvorený obrazec na podložke jasne pripomínal Ukrižovaného. To nemohla byť náhoda. Na miesto zázraku prichádzali tisíce pútnikov a uznal ho i pápež.

Kópia plačúcej ikony z mesta Mária Pócs. Po tom ako v r. 1696 ikona v maďarskom meste Pócs zaslzila, cisár Leopold I. ju nariadil previezť do Viedne. Cestou cez Košice jezuiti z Barce dali vyhotoviť jej kópiu. Originál je doteraz blízko hlavného oltára Dómu sv. Štefana vo Viedni. Zaujímavosťou je, že kópia zhotovená pre Pócs zaslzila ešte dvakrát (1715 a 1905).

Najkrajší výhľad na Košice je z Dómskej veže. Počas výstupu uvidíte hodinový stroj i zvony, na ktorých mladý košický zvonár zvonieva i teraz. Len nedávno bolo ručné zvonenie na Slovensku zapísané do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Reliéf Posledného súdu. Najkrajší vchod do Dómu nie je hlavný, ale od severu. Nad dverami je vidno v dvoch pásoch stredovekú predstavu Posledného súdu. V hornom je Ježiš na nebesiach ako Sudca. V dolnom pokojní ľudia mieria k nebeskej bráne, hriešnici opačným smerom do tlamy Leviathan. Mŕtvi vstávajú z hrobov a medzi zatratenými zbadáme aj biskupa či mníšku.

Krypta Rákócziho (za ktorého istý čas bojoval Jánošík), vzácny 4-krídlový oltár sv. Alžbety, krstiteľnica staršia než Dóm, labyrint schodísk vo veži, fresky zo 16. storočia, obrovský organ, fantastické chrliče, nádherný secesný luster...

Otváracie hodiny

Deň Čas
Pondelok 13:00 - 19:00
Utorok - Štvrtok 09:00 - 19:00
Piatok - Sobota 09:00 - 20:00
Nedeľa 13:00 - 19:00

*Kompletné otváracie hodiny poskytne prevádzkovateľ.

Cenník

Dospelí: od € 0.70,-

Zľavnené vstupné: od € 0.00,-

*Kompletný cenník poskytne prevádzkovateľ.

Kontaktné informácie

Telefón: +421 (0) 55/625 88 88

Webstránka: Visit Košice

E-mail: visit@visitkosice.eu

Adresa: Hlavná 28, 040 01 Košice

Ako sa tam dostaneš?

→ Do Košíc pricestujete vlakmi InterCity alebo rýchlikmi na trase Bratislava – Žilina – Košice, rýchliky premávajú aj južnou trasou cez Zvolen

→ Prahu a Košice spája vlak SuperCity Pendolino, nočné vlaky s miestami na spanie môžete využiť v smere z Prahy i Bratislavy

→ Z Humenného premávajú každé dve hodiny regionálne expresy

→ K dispozícii sú aj prímestské vlaky zo smeru Poprad-Tatry a Spišská Nová Ves, Lipany, Sabinov a Prešov, Moldava nad Bodvou alebo Čierna nad Tisou

→ Lístky na MHD si môžete zakúpiť aj na košickej stanici