Andrássyho palác

Andrássyho palác

Andrássyho palác na Hlavnej ulici č. 81, bol postavený roku 1899 podľa projektov profesora budapeštianskej Vysokej školy technickej Vojtecha Cziglera.


Eklekticizmus je pre nás cudzie slovo a aj keď mnohí si pod ním nepredstavia nič, predsa len čosi znamená. V umení tu ide o preberanie prvkov z rôznych štýlov a smerov, a ich kombinovanie. Takýto smer si vymysleli filozofi, umelci a aj architekti, keď im v 2. polovici 19. stor. už nič nového nenapadlo, ale plán vymýšľania splniť museli. Takto prišli aspoň na to, že všeličo ukradnuté z minulosti sa dá skombinovať na nerozpoznanie. Či sa im eklekticizmus vydaril a či v ňom nájdete prvky iných, starších štýlov, o tom sa môžete presvedčiť prechádzkou po centre. Za architektúru ho tu predstavuje budova napríklad → najstaršia zachovaná synagóga /16/ (na Zvonárskej ulici) alebo súčasná cukráreň Aida, ktorá je v Andrássyho paláci.

O tento príklad sa projektovo postaral maďarský architekt, profesor Vysokej školy technickej v Budapešti Győző Cziegler. Aby sa jeho projekt palácovej budovy mohol začať realizovať, museli najprv zbúrať dva pôvodné menšie Andrássyho domy na tom istom mieste. Jeden z nich bol pritom rodným domom Júliusa Andrássyho, prvého uhorského predsedu vlády po Rakúsko-uhorskom vyrovnaní v r. 1867.

Po niekoľkých mesiacoch bola v roku 1899 trojpodlažná stavba hotová, vrátane erbu Andrássyovcov, ktorý vidno tesne pri streche. A hoc aj na Hlavnej ulici boli domy, ktoré by sa prenajímali iným vtedy skôr výnimkou, Dionýz Andrássy (1835-1913) si takýto jeden mohol dovoliť. Veď bol gróf. Aj napriek svojmu šľachtickému titulu svoj nájomný palác prenajímal.

Medzi jeho prvých nájomníkov patril aj Alojz Szálassy, ktorý na prízemí v auguste 1899 zriadil kaviareň. Po deviatich rokoch ju prenechal inému majiteľovi a ten v štafete pokračoval… Medzi VIP hostí kaviarne raz patril aj známy maďarský básnik Endre Ady, ktorý tu pobudol počas svojej jedinej návštevy v Košiciach v r. 1910.

Kaviareň, i keď bola zrejme najväčšia svojho času v Košiciach (siahala až do polovice Bielej ulice), v lete sa ešte rozťahovala až von na chodník. V zime sa zasa rozťahovala časovo, a to otváracími hodinami až do hlbokej noci. Preto od roku 1911 už mala elektrické osvetlenie z vlastného agregátu. To sa potom využilo neskôr, keď sa tu v rámci začiatkov kabaretu v Košiciach robil polnočný striptíz.

Kontaktné informácie

Adresa: Hlavná 81, 040 01 Staré Mesto

Ako sa tam dostaneš?

→ Do Košíc pricestujete vlakmi InterCity alebo rýchlikmi na trase Bratislava – Žilina – Košice, rýchliky premávajú aj južnou trasou cez Zvolen

→ Prahu a Košice spája vlak SuperCity Pendolino, nočné vlaky s miestami na spanie môžete využiť v smere z Prahy i Bratislavy

→ Z Humenného premávajú každé dve hodiny regionálne expresy

→ K dispozícii sú aj prímestské vlaky zo smeru Poprad-Tatry a Spišská Nová Ves, Lipany, Sabinov a Prešov, Moldava nad Bodvou alebo Čierna nad Tisou

→ Lístky na MHD si môžete zakúpiť aj na košickej stanici