Mestský hrad

Mestský hrad

Mestský hrad v Banskej Bystrici, charakteristická dominanta a symbol historického jadra mesta Banská Bystrica s typickou siluetou dvojice cibuľovitých veží, situovaný hore na námestí. Je to národná kultúrna pamiatka.


Niekoľko starobylých budov v Banskej Bystrici kedysi tvorilo mestský hrad, ktorý dominuje metropole stredného Slovenska. Jeho úlohou bolo chrániť výnosy z ťažby medi a striebra a kráľovskú pokladnicu.

Mestský hrad vznikal postupne. Ako prvý začali v 13. storočí stavať farský kostol - neskororománsky Kostol Nanebovzatia Panny Márie, okolo ktorého v 15. storočí vyrástlo opevnenie. Prvotné zemné valy a palisády neskôr nahradili vysoké kamenné múry posilnené baštami a umelou vodnou priekopou. V 16. storočí si turecké nebezpečenstvo vynútilo ich spevnenie a doplnenie. Z pôvodných hradieb sa zachovala asi štvrtina a zo štyroch bášt stoja tri: Farská, Banícka a Pisárska bašta.

Areál mestského hradu tvorí okrem farského kostola a opevnenia mestského hradu aj Kostol sv. Kríža - Slovenský kostol z roku 1452 a barbakan s vežou. Bol vstupnou bránou do hradu vybavenou padacím mostom ponad vodnú priekopu. Súčasnú barokovú podobu barbakan nadobudol úpravami, ktoré si vynútil požiar v roku 1761. V roku 2005 – 2006 bol barbakan znovu rekonštruovaný.

Súčasťou hradu je aj neskorogotický Matejov dom z 15. storočia a pôvodne gotická, v súčasnosti renesančná Stará radnica - Praetórium, dnes sídlo Stredoslovenskej galérie, v ktorej sa pravidelne usporadúva bienále grafiky a rôzne premenlivé výstavy.

Prístup autom až k hradu - je v centre mesta

Informácie

Telefón: +421 (0) 48/41 55 085, +421 (0)907/84 65 55

Webstránka: Informačné centrum Banská Bystrica

E-mail: ic@banskabystrica.sk

Adresa: Námestie SNP 1, 974 01 Banská Bystrica

Ako sa tam dostaneš?

→ Rýchlikmi z dvoch smerov

→Bratislava, Levice, Zvolen

→Ostrava, Čadca, Žilina, Martin

→ Ak prichádzate od Martina, zažijete cestu po jednej z najkrajších tratí na Slovensku s 22 tunelmi

→ Zo smeru Zvolen a Brezno môžete využiť aj osobné vlaky

→ Dva regionálne expresy denne jazdia cez Brezno až z Margecian, pričom medzi Dedinkami a Telgártom sa preveziete po ďalšom úseku, ktorý treba zažiť – cez Palcmanskú Mašu a Telgártsku slučku