Kalvária Banská Bystrica

Kalvária Banská Bystrica

Kalvária je jeden z najkrajších skvostov Banskej Bystrice, stojaca na severovýchodnom úpätí vyhasnutej sopky Urpín. Aj v zime ponúka chvíľu pre pokojnú prechádzku.


Kalvária znamená miesto či vŕšok ukrižovania Ježiša Krista v Jeruzaleme, resp. vyobrazenie krížovej cesty. Kalvárska hora Urpín je v súčasnosti areálom pozostávajúcim z historickej aleje so zastaveniami (krížová cesta), vrcholového kostolíka a novostavby kláštora.

Urpínska alej – pozostávala pôvodne z 71 druhovo rozličných chránených stromov, prevažne lipy veľkolistej (59 stromov), stromov pagaštana konského, agátu bieleho a javora poľného. Stromy sú staré až 250–300 rokov.

Kostol Povýšenia Svätého Kríža – s novým zvonom, obnoveným vchodovým portálom Tradícia kalvárskych pútí na Urpíne siaha do roku 1663, odkedy sa tam konali procesie na sviatky Nájdenia a Povýšenia Svätého Kríža. V tom roku sa obyvatelia mesta pod vedením rehole jezuitov zaviazali, že tam postavia zastavenia kalvárie.

Pôvodná vrcholová kaplnka niesla meno svätého hrobu a podľa zachovaných dokumentov ju dokončili v roku 1713. Od iných kalvárií sa banskobystrická líši práve vďaka pôvodu, keďže jezuiti mali na rozdiel od františkánov len osem a nie 14 zastavení.

Posledná väčšia oprava Kalvárie v roku 1902–1903 priniesla nový prvok do nádvoria kostolíka – kamenný podstavec so železným krížom, plastikou ukrižovaného Krista a postavami Panny Márie, sv. Jána a Márie Magdalény pod krížom. Ešte v päťdesiatych rokoch minulého storočia bola kalvária obľúbeným miestom nedeľných prechádzok Banskobystričanov, neskôr chátrala.

Celý historický komplex zahŕňa tieto objekty: 1. osem kaplniek krížovej cesty (popri chodníku), 2. Kostolík – pôvodná kaplnka Božieho hrobu – od 28. 09. 2008 Kostol Povýšenia Svätého kríža, 3. Lipová alej, známa aj ako „Urpínska alej“.

Pravidelné bohoslužby

Deň Čas
Pondelok 18:30
Utorok 18:30
Streda 07:30
Štvrok 18:30
Piatok 18:30
Sobota 18:30
Nedeľa 15:00 (Korunka k Božiemu milosrdenstvu), 15:30

Ako sa tam dostaneš?

→ Rýchlikmi z dvoch smerov

→Bratislava, Levice, Zvolen

→Ostrava, Čadca, Žilina, Martin

→ Ak prichádzate od Martina, zažijete cestu po jednej z najkrajších tratí na Slovensku s 22 tunelmi

→ Zo smeru Zvolen a Brezno môžete využiť aj osobné vlaky

→ Dva regionálne expresy denne jazdia cez Brezno až z Margecian, pričom medzi Dedinkami a Telgártom sa preveziete po ďalšom úseku, ktorý treba zažiť – cez Palcmanskú Mašu a Telgártsku slučku