Primaciálny palác

Primaciálny palác

Klasicistický palác z 18. storočia, kde po víťazstve Napoleona v bitke pri Slavkove podpísali zástupcovia francúzskeho a rakúskeho cisára Prešporský mier. V súčasnosti je galerijnou expozíciou uchovávajúcou unikátnu zbierku 6 anglických tapisérií.


V posledných rokoch zlatého veku Bratislavy, tesne predtým, ako mesto stratilo štatút hlavného mesta Uhorska, si nechal arcibiskup kardinál Jozef Batthyány postaviť najväčší a najhonosnejší palác v meste. Navrhol ho viedenský architekt Melchior Hefele v štýle francúzskeho klasicizmu a bol dokončený v roku 1781. Stal sa zimnou rezidenciou ostrihomského arcibiskupa a príležitostne tu boli pri korunováciách ubytovaní králi. Od roku 1903 slúži palác ako radnica mesta.

Primaciálny palác je jediný palác v meste, ktorého strecha je mierne zakrytá atikou ozdobenou kolosálnymi kamennými sochami. Celok je zakrytý ešte mohutným kardinálskym klobúkom. Sochy vytesali z kameňa sochári F. H. Prokop a M. Kogler, náplň sochárskej výzdoby s prvkami antickej mytológie aj kresťanskej vierouky však pravdepodobne určil arcibiskup – kardinál. Okrem sôch stoja na atike paláca štyri ozdobné vázy. Tie dodal Johann A. Messerschmidt, brat slávneho sochára Franza X. Messerschmidta.

Trestajúca studňa

Podľa tradície to bola studňa určená na tresty. V nej trestali pekárov. Ich mená a výška trestu je zapísaná v mestskej kronike. Trestali ich za to, ak výrobky mali nižšiu hmotnosť, alebo ich upiekli z menej kvalitných surovín.Takéto tresty vykonávali v Bratislave až do roku 1773. Potom ich zakázal panovník Jozef II.

V stredoveku bolo vecou cti všetkých remeselníckych cechov, aby prísne dbali na kvalitu výrobkov, ktoré ich majstri dodávali na trh. Preto výrobky prísne kontrolovali a za nekvalitné boli majstri trestaní. Bratislavskí pekári napríklad majstra, ktorý dodal na trh nekvalitný výrobok, trestali ponáraním do Dunaja. Neskôr trest zmiernili, nesvedomitých pekárov už neponárali do Dunaja, ale údajne do studne, dodnes sa nachádzajúcej na Primaciálnom námestí. Kat postavil ponad studňu drevené lešenie, na ktorom bola zavesená kladka, cez kladku bol pretiahnutý povraz s hákom. Katovi pomocníci priniesli veľkú železnú klietku, ktorú pripevnili na hák. Kat zatvoril trestaného do klietky a ponoril ho do studne.

Cenník

Vstupné pre dospelú osobu je od 3€.

20% zľava s Bratislava Card

Kontaktné informácie

Telefón: +421259356394

Webstránka: Primaciálny palác

E-mail: mail@mailos.com

Adresa: Primaciálne námestie 2, 811 01 Bratislava

Otváracie hodiny Primaciálneho paláca

Deň Čas
Pondelok Zatvorené
Utorok 10:00 - 17:00
Streda 10:00 - 17:00
Štvrtok 10:00 - 17:00
Piatok 10:00 - 17:00
Sobota 10:00 - 17:00
Nedeľa 10:00 - 17:00

Ako sa tam dostaneš?

→ Diaľkovými vlakmi (rýchlikmi aj IC vlakmi) v smere zo Žiliny a Košíc

→ Rýchlikmi zo Zvolena a Banskej Bystrice

→ EC vlakmi z Budapešti a Prahy

→ Regionálnymi expresmi z Prievidze

→ Osobnými vlakmi v smere z Trnavy, Nových Zámkov a Kútov

→ Z Viedne premávajú regionálne expresy na hlavnú stanicu a aj do Petržalky

→ Z maďarskej Rajky môžete využiť osobné vlaky do Petržalky

→ Lístky na Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji platia v osobných vlakoch a regionálnych expresoch ZSSK ako aj v prímestských autobusoch a v bratislavskej MHD.