Most SNP

Most SNP

Prvý asymetrický lanový most (do roku 2012 "Nový most") na Slovensku a druhý tohto typu na svete. Táto zaujímavá dominanta Bratislavy bola vyhlásená za stavbu storočia.


Most SNP, známy aj pod niekdajším menom Nový Most, patrí k hlavným symbolom Bratislavy. Veď takmer každý pozná tzv. UFO, ktoré sa nad ním „vznáša“ v podobe vysutej reštaurácie. Aby neuletelo, je priviazané charakteristickými kotviacimi lanami, ktoré upevňujú i celý mostný oblúk. Most je tiež významná dopravná tepna, spájajúca centrum s Petržalkou, ale zároveň spojnica ponad tok Dunaja, slúžiaca peším a cyklistom. V poslednej dobe predstavuje i „barometer“ predpovedajúci počasie formou špeciálnych svetelných efektov. Okrem toho sa most môže popýšiť niekoľkými svetovými parametrami.

Dá sa povedať, že Most SNP patrí k vzhľadovo najvýraznejším dominantám Bratislavy (podobne ako Bratislavský hrad, televízna veža Kamzík, či obrátená pyramída Slovenského rozhlasu a televízie, Slavín a pod.). Most a najmä jeho netradičnú vežu je vidieť z mnohých častí mesta a spolu s protiľahlým Bratislavským hradom tvoria známe fotogenické dvojičky, týčiace sa nad hladinou Dunaja. Aj preto môžeme Most SNP zaradiť medzi tie najvýznamnejšie turistické atraktivity Bratislavy.

Lávky Mosta SNP sú s obľubou využívane pešími i bežcami. Pešiaci tadiaľto často mieria do Auparku, alebo do Sadu Janka kráľa, významnej relaxačnej lokality hlavného mesta. Prípadne si tu spravia medzizastávku počas prechádzky centrom Bratislavy a pokochajú sa výhľadmi z mosta. Bežecky enormne populárne nábrežie Dunaja, ako i petržalská strana logicky zavedú mnoho bežcov i na tento most. Rovnako tak je to i s cyklistami, pretože Nový Most prepája cyklotrasy, ktoré sú na obidvoch brehoch Dunaja.

Výhľady z Mosta SNP si môžete vychutnať počas dňa i noci. Je totiž dobre osvetlený a nemusíte sa obávať ísť sem večer. Z mosta uvidíte nábrežie, časť historického centra, Bratislavský hrad, ostatné bratislavské mosty, no a samozrejme Dunaj aj s loďkami na jeho hladine. Ak berieme do úvahy i výhľad z reštaurácie a vyhliadkovej plošiny, tie sú skutočne dychberúce. Za ideálnych podmienok je odtiaľto dohľadnosť dobrých sto kilometrov. Na dlani tak máte samozrejme väčšinu mesta a vozovku s miniautíčkami priamo pod vami.

Otváracie hodiny vyhliadka UFO

Deň Čas
Pondelok 10:00 - 23:00
Utorok 10:00 - 23:00
Streda 10:00 - 23:00
Štvrtok 10:00 - 23:00
Piatok 10:00 - 23:00
Sobota 10:00 - 23:00
Nedeľa 10:00 - 23:00

Cenník

Dospelí: € 7.40,-

Študenti, skupinová zľava: € 4.95,-

Deti nad 111cm a do 15 rokov: € 3.95,-

*Kompletný cenník poskytne prevádzkovateľ

Kontaktné informácie

Telefón: +421 (0) 2/6252 0300

Webstránka: Most SNP

E-mail: ufo@redmonkeygroup.com

Adresa: Most SNP, 851 01 Bratislava

Ako sa tam dostaneš?

→ Diaľkovými vlakmi (rýchlikmi aj IC vlakmi) v smere zo Žiliny a Košíc

→ Rýchlikmi zo Zvolena a Banskej Bystrice

→ EC vlakmi z Budapešti a Prahy

→ Regionálnymi expresmi z Prievidze

→ Osobnými vlakmi v smere z Trnavy, Nových Zámkov a Kútov

→ Z Viedne premávajú regionálne expresy na hlavnú stanicu a aj do Petržalky

→ Z maďarskej Rajky môžete využiť osobné vlaky do Petržalky

→ Lístky na Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji platia v osobných vlakoch a regionálnych expresoch ZSSK ako aj v prímestských autobusoch a v bratislavskej MHD.