Maximiliánova fontána

Maximiliánova fontána je renesančná fontána z roku 1572, je najstaršou fontánou na území mesta.


Socha bojovníka sa pozerá smerom na Starú radnicu. Je postavená v strede kruhovitej fontány, ktorá má tri etapy. Vrchná je súčasťou zdobeného stĺpa, dve sú etapové a kruhové okolo stredu. Hlavné námestie je mierne vo svahu, čo je vidieť hlavne na vonkajšej vrstve a na snímke.

Jej hlavnou zaujímavosťou však je, že hoci ju mnohí volajú ako Rolandovu, v skutočnosti je postavou na nej Maximilián. Bol to prvý uhorský kráľ, ktorý sa nechal 8. septembra 1563 korunovať v Bratislave – Maximilián II.

Udatní rytieri s mečom obvykle žnú viac sympatií ako panovníci na tróne. Býva to tak v románoch a vo filmoch, ale aj v živote. Dôkaz nájdete na bratislavskom Hlavnom námestí. O priazeň "ľudu" tam zviedol súboj cisár Maximilián II. a rytier Roland. Miestom ich pomyselného súboja bola fontána stojaca v strede námestia.

Oficiálne sa volá Maximiliánova fontána, no väčšina Bratislavčanov ju pozná ako Rolandovu. Rytier Roland je nepochybne populárnejší a jeho miesto na vrchole fontány neohrozili ani historici. Podľa nich bradatý muž v renesančnom brnení, ktorý drží v ľavej ruke meč a pravou sa opiera o štít s uhorským znakom znázorňuje syna Ferdinanda Habsburského, Maximiliána II., prvého cisára korunovaného v Bratislave.

Kontaktné informácie

Adresa: Hlavné námestie, 811 01 Bratislava

Ako sa tam dostaneš?

→ Diaľkovými vlakmi (rýchlikmi aj IC vlakmi) v smere zo Žiliny a Košíc

→ Rýchlikmi zo Zvolena a Banskej Bystrice

→ EC vlakmi z Budapešti a Prahy

→ Regionálnymi expresmi z Prievidze

→ Osobnými vlakmi v smere z Trnavy, Nových Zámkov a Kútov

→ Z Viedne premávajú regionálne expresy na hlavnú stanicu a aj do Petržalky

→ Z maďarskej Rajky môžete využiť osobné vlaky do Petržalky

→ Lístky na Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji platia v osobných vlakoch a regionálnych expresoch ZSSK ako aj v prímestských autobusoch a v bratislavskej MHD.