Katedrála sv. Martina

Gotický trojloďový kostol z 15. storočia. Bývalý korunovačný chrám, v roku 1835 tu Ludwig van Beethoven uviedol svoje dielo Missa solemnis a v roku 1884 tu dirigoval Franz Liszt svoju Uhorskú korunovačnú omšu.


Je nepochybne najzachovalejším a najväčším gotickým kostolom v Bratislave. Vďaka svojej veľkosti už po stáročia dominuje panoráme mesta. S jeho stavbou sa začalo začiatkom 14. stor. na mieste staršieho románskeho kostola.

Na stavbe a prístavbách sa podieľali známi stavitelia pracujúci na Dóme sv. Štefana vo Viedni – Hans Puchsbaum a neskôr Anton Pilgram. Chrám bol vysvätený v roku 1452, ale následné dostavby trvali až do roku 1510. Až v 18. stor. sa pristúpilo k novým úpravám v barokovom štýle, ktoré realizovali poprední umelci. V pol. 19. stor. nasledovala ďalšia prestavba, vedúca k regotizácii chrámu. V tejto podobe zostal viac-menej dodnes.

Korunovácie - po obsadení veľkej časti krajiny v 16. stor. Turkami získal Prešporok titul korunovačného mesta uhorských kráľov. Korunovačným kostolom sa stal Dóm sv. Martina a prvá korunovácia sa tu uskutočnila v roku 1563. Spolu tu do roku 1830 korunovali 11 panovníkov a 7 kráľovských manželiek. Všetci tu korunovaní panovníci boli z rodu Habsburgovcov. V predvečer korunovácie bola koruna a kráľovské insígnie prenesené z hradu, kde boli po celý čas strážené, do sakristie dómu.

Ráno sa vydal z hradu na cestu panovník so slávnostným sprievodom za hlaholu zvonov, streľby z diel a zvuku trúb. Po korunovácii a omši sprievod pokračoval cez mesto do kostola františkánov, kde kráľ pasoval vybraných šľachticov za rytierov. Tradícia korunovácií ožíva vždy v posledný júnový víkend. Táto najväčšia slávnosť v meste pritiahne každoročne do Bratislavy desaťtisíce zvedavcov, ktorí sa stávajú súčasťou veľkolepej historickej ceremónie, turnajov a osláv. Počas korunovačných slávností sa podávala Frankovka modrá, ktorú údajne obľubovala aj panovníčka Mária Terézia, ktorá bola v Dóme sv. Martina korunovaná za uhorskú panovníčku.

Zaujímavosti

Veža – na jej vrchole / 85m / je umiestnený model uhorskej kráľovskej koruny ako symbol korunovačného kostola, ktorý váži 150kg a má výšku 164cm.

Zvony - z pôvodných šiestich zvonov ostal len najväčší a najstarší zvon Wederin z roku 1674, ktorý odlial Balthasar Herold. Tento 2,5t vážiaci zvon patrí medzi najvzácnejšie v Európe. Ostatné zvony boli roztavené počas I. svetovej vojny. Až v roku 2000 dostal Dóm sv. Martina päť nových zvonov ako dar hlavných miest susedných štátov.

Cenník

Organizované turistické skupiny, ktoré majú v Katedrále sv. Martina výklad so sprievodcom platia € 2,5.- na osobu. Platí to i v prípade, že skupina pobudne len v hlavnej lodi katedrály. Sprievodca neplatí.

V katedrále je možný výklad len cez mikrofón a prijímacie zariadenie so slúchadlami. Ak skupina nedisponuje týmto zariadením, v katedrále ho dostane k dispozícii. (Cena € 2,5.- na osobu sa nezvyšuje).

Pre jednotlivcov je katedrála rozdelená na zónu, za ktorú sa neplatí (hlavná loď určená pre návštevu pútnikov) a na zónu turistického záujmu, za ktorú sa platí € 2,5.- (Farská sakristia, Kaplnka kanonikov (Kaplnka Nepoškvrnenej Panny Márie), klenotnica na poschodí a ľavá časť chóru).

Zdravotne ťažko postihnutí a deti do 15 rokov neplatia. Študenti do 26 rokov platia 1 eur.

Otváracie hodiny Katedrály sv. Martina v Bratislave

Deň Čas
Pondelok 09:00 - 18:00
Utorok 09:00 - 18:00
Streda 09:00 - 18:00
Štvrtok 09:00 - 17:00
Piatok 09:00 - 18:00
Sobota 09:00 - 18:00
Nedeľa 13:30 - 16:00

Kontaktné informácie

Telefón: +421254431359

Webstránka: Fara

E-mail: dom@fara.sk

Adresa: Rudnayovo námestie 1, 81101 Bratislava

Ako sa tam dostaneš?

→ Diaľkovými vlakmi (rýchlikmi aj IC vlakmi) v smere zo Žiliny a Košíc

→ Rýchlikmi zo Zvolena a Banskej Bystrice

→ EC vlakmi z Budapešti a Prahy

→ Regionálnymi expresmi z Prievidze

→ Osobnými vlakmi v smere z Trnavy, Nových Zámkov a Kútov

→ Z Viedne premávajú regionálne expresy na hlavnú stanicu a aj do Petržalky

→ Z maďarskej Rajky môžete využiť osobné vlaky do Petržalky

→ Lístky na Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji platia v osobných vlakoch a regionálnych expresoch ZSSK ako aj v prímestských autobusoch a v bratislavskej MHD.