Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo

Neorenesančná budova Opery Slovenského národného divadla bola postavená v rokoch 1884-86 ako Mestské divadlo. Je dielom viedenských architektov Fellnera a Helmera.


Historická budova Slovenského národného divadla bola postavená v neorenesančnom štýle v roku 1886 ako Mestské divadlo, podľa návrhu viedenských architektov F. Fellnera a H. Helmera. V oválnych otvoroch fasády sú umiestnené busty slávnych hudobných skladateľov, kamenné súsošie Múzy Thálie od viedenského sochára T. Friedla a putti – detské postavičky symbolizujúce tragédiu a komédiu od V. Tilgnera. Dominantou priečelia je terasa, na ktorú je prístup zo salóna. Odtiaľ je krásny výhľad na celé námestie pred operou. V lete odtiaľto zaznievajú fanfárové koncerty.

Budova bola slávnostne otvorená operou Bánk Bán od Ferenca Erkela. Slovenské národné divadlo bolo založené v roku 1920 a pod vedením Oskara Nedbala dosiahla opera vysokú úroveň. Vďaka renomé a špičkovým umelcom je tunajšia opera tajným tipom medzi znalcami klasickej hudby. snd.sk Ganymedovu fontánu (1888) navrhol bratislavský rodák Viktor Tilgner, autor Mozartovho pamätníka vo Viedni. Stvárňuje grécku legendu o Ganymendovi, ktorého pre jeho krásu uniesol Zeus v podobe orla. Fontánu dotvárajú plastiky rýb a zvierat žijúcich v Dunaji.

Kontaktné informácie

Telefón: +421 220 494 111

Webstránka: SND.SK

E-mail: snd@snd.sk

Adresa: Gorkého 2, 811 01 Bratislava

Ako sa tam dostaneš?

→ Diaľkovými vlakmi (rýchlikmi aj IC vlakmi) v smere zo Žiliny a Košíc

→ Rýchlikmi zo Zvolena a Banskej Bystrice

→ EC vlakmi z Budapešti a Prahy

→ Regionálnymi expresmi z Prievidze

→ Osobnými vlakmi v smere z Trnavy, Nových Zámkov a Kútov

→ Z Viedne premávajú regionálne expresy na hlavnú stanicu a aj do Petržalky

→ Z maďarskej Rajky môžete využiť osobné vlaky do Petržalky

→ Lístky na Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji platia v osobných vlakoch a regionálnych expresoch ZSSK ako aj v prímestských autobusoch a v bratislavskej MHD.