Bratislavský hrad

Bratislavský hrad

Pôvodne sídlo panovníkov, dnes symbol Bratislavy a sídlo Historického múzea. Jeho terasy poskytujú neopakovateľný výhľad na mesto.


Majestátny hrad vynímajúci sa na kopci 80 m nad Dunajom je už po stáročia symbolom Bratislavy. Hradný kopec bol odpradávna osídlený vďaka svojej strategickej polohe. Vystriedali sa tu Kelti, Rimania, Germáni, Slovania a Maďari. Počiatky dnešného hradu siahajú do 13. stor. Z tohto obdobia pochádza najväčšia, tzv. Korunná veža hradu. V 15. storočí bol pôvodný menší hrad zbúraný a nahradený dodnes zachovanou stavbou.

V nasledujúcich storočiach nasledovali početné prestavby a úpravy, dobudovalo sa opevnenie, vďaka ktorému sa z hradu stala pevnosť. Posledná veľká prestavba v 18. storočí zmenila hrad na prepychovú barokovú rezidenciu s elegantnými francúzskymi záhradami. V roku 1811 bol celý hradný areál obrovským požiarom úplne zničený a ponechaný napospas osudu.

Znovu bol rekonštruovaný až v druhej pol. 20. stor. Hrad bol počas svojej histórie sídlom uhorských kráľov a boli tu uchovávané korunovačné klenoty. Dnes tu nájdete predovšetkým historické múzeum. Poslaním múzea je dokladovať vývin spoločnosti na Slovensku od stredoveku po súčasnosť. Okrem atraktívnych výstav je súčasťou prehliadky múzea pôsobivý interiér Hradu. Budete prechádzať cez honosné schodisko z čias Márie Terézie, pokračovať môžete až na vrchol Korunnej veže s krásnym výhľadom na mesto a okolie.

Klenotnica bratislavského hradu –denne od 10.00 – 18.00 okrem pondelka.

Historické múzeum – denne od 10.00 – 18.00 okrem pondelka

Poslaním múzea je dokladovať vývin spoločnosti na Slovensku od stredoveku po súčasnosť. Buduje, spravuje a spracúva tiež numizmatickú zbierku od najstarších čias po súčasnosť a zbierky dokumentujúce históriu a etnokultúrny vývoj Slovákov v zahraničí.

20% zľava s Bratislava Card*

* Zľava platí od 1.7. 2017.

Hradné slávnosti

Každoročne počas Kultúrneho leta sa na nádvorí hradu konajú rôzne podujatia. Veľkým lákadlom sú predstavenia Shakespearových hier s atraktívnou kulisou hradu, ale aj dni starých majstrov, počas ktorých sa nádvorie zmení na živý trh remeselníkov.

Korunná veža

Je najstaršou zachovanou časťou hradu. Bola postavená v 13. stor. ako obranná veža staršieho hradu. Meno dostala podľa uhorských korunovačných klenotov, ktoré tu boli s prestávkami uschované v rokoch 1552 – 1783. V rámci návštevy múzea sa dá vyjsť až na jej vrchol, odkiaľ je výhľad na celé mesto.

Klenotnica

V Klenotnici sú vystavené najväčšie archeologické poklady Slovenska od doby kamennej až po 13. stor. Najvzácnejším predmetom je asi 5cm vysoká soška ženy, vyrobená z mamutieho kla z obdobia okolo 22 800 pred n. l.

Otváracie hodiny

Deň Čas
Pondelok Zatvorené
Utorok 10:00 - 18:00
Streda 10:00 - 18:00
Štvrtok 10:00 - 18:00
Piatok 10:00 - 18:00
Sobota 10:00 - 18:00
Nedeľa 10:00 - 18:00

Kontaktné informácie

Telefón: +421254411444

Webstránka: SNM.SK

E-mail: bratislavskyhrad@snm.sk

Adresa: Zámocká 2, 81101 Bratislava

Ako sa tam dostaneš?

→ Diaľkovými vlakmi (rýchlikmi aj IC vlakmi) v smere zo Žiliny a Košíc

→ Rýchlikmi zo Zvolena a Banskej Bystrice

→ EC vlakmi z Budapešti a Prahy

→ Regionálnymi expresmi z Prievidze

→ Osobnými vlakmi v smere z Trnavy, Nových Zámkov a Kútov

→ Z Viedne premávajú regionálne expresy na hlavnú stanicu a aj do Petržalky

→ Z maďarskej Rajky môžete využiť osobné vlaky do Petržalky

→ Lístky na Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji platia v osobných vlakoch a regionálnych expresoch ZSSK ako aj v prímestských autobusoch a v bratislavskej MHD.